June 22, 2024

Californias saab ühe ja sama – potentsiaalselt kalli – päeva jooksul panustada hobuste võiduajamisele, osta loteriipileti, panna raha kaardisaalis pokkerisse ja mängida mänguautomaati hõimukasiinos.

Nevada, mis asub kohe kõrval, on kahtlemata hasartmängude riiklik pealinn. Kuid pärast Nevatat on Californias kõige rohkem mänguautomaate – see on üks osariigi kihlvedude tööstuse näitaja.

Hasartmängutööstus, nagu paljud teisedki, sai pandeemia ajal löögi. Riiklikult vähenesid kommertshasartmängude tulud pärast võitude saamist aastatel 2019-2020 rohkem kui 25%. Siis, 2021. aastal, tuli see tagasi – isegi kiiremini kui ülejäänud majandus – ja tõi rohkem raha kui ükski eelmine aasta. Ka hõimukasiinodel oli 2021. aastal rekordiline aasta.

Selle aasta novembri valimistel otsustavad kalifornia elanikud, kas nad soovivad hasartmänge veelgi laiendada ja spordikihlvedusid lubada. Mängufirmade, hõimude, kaardiruumide ja teiste vahel peetav pingeline võitlus on murdnud kampaaniaraharekordid ja toonud hääletusele kaks eraldi algatust spordikihlvedude legaliseerimiseks.

Siin on kõik, mida peate teadma California hasartmängude kohta.

Millele saab seaduslikult panustada ja kus

Kui tegemist on hasartmängudega Californias, siis on teil valikuvõimalusi.

Hõimude kasiinod

69 litsentseeritud hõimukasiinos saab mängida teenindusautomaate, loteriimänge ja kaardimänge, nagu baccarat ja blackjack, kus mängijad panustavad maja vastu, samuti mänge nagu pokker, kus mängijad panustavad üksteise vastu.

Kaarditoad

84 litsentseeritud kaardiruumides saate mängida mänge nagu pokker ja pai-gow, kus mängijad panustavad üksteise vastu. Kaarditoad võivad pakkuda ka mõningaid muid kui kaardimängu võimalusi, nagu näiteks loosimised. Nad ei saa pakkuda mänge, kus mängijad panustavad maja vastu.

Loterii

Umbes 23 000 jaemüügipunktis üle kogu riigi, sealhulgas mugavuspoodides ja bensiinijaamades, saab osta kraapimispileteid ja täita pileteid loosimiste jaoks, näiteks MegaMillions ja PowerBall.

Hobuste võiduajamised

Hobuste võiduajamistele saab panustada ühes osariigi neljast privaatsest hobuste võidusõidurajast, ühes viiest võidusõidumessist või ühes 23-st simulcast-kohast, kus saab võistlust telerist vaadata ja panustada. Võite panustada ka kodust – või ükskõik kust – veebipõhise ettemaksuga kihlvedude kaudu.

Heategevuslik mängimine

Teatud mittetulundusühingud võivad korraldada heategevuslikel eesmärkidel kaardiõhtuid ja loosimisi ning linnad ja maakonnad võivad otsustada lubada bingot heategevuslikel eesmärkidel.

Kui suur probleem on hasartmängusõltuvus?

Riikliku hasartmängunõukogu (National Council on Problem Gambling) sõnul hõlmab probleemne hasartmängimine “kõiki hasartmängude käitumismustreid, mis ohustavad, häirivad või kahjustavad isiklikke, perekondlikke või kutsealaseid püüdlusi”. California poolt 2006. aastal tellitud uuringus leiti, et 3,7% Kalifornia täiskasvanutest kogeb mingil hetkel oma elus probleemset või patoloogilist hasartmängu, mis tähendab, et 2020. aastal on umbes 1,1 miljonit täiskasvanut. Pärast seda ei ole osariik uuringut tellinud. Samuti selgus 2006. aasta uuringust, et probleemsete või patoloogiliste hasartmängude levimus oli suurem meeste, afroameeriklaste, töötute ja puuetega inimeste seas.

Hasartmängusõltuvus võib põhjustada inimese elus terve rea muid probleeme, sealhulgas vaimse tervise probleeme, suurenenud uimastite või alkoholi tarvitamist, finantsprobleeme ja pingelisi suhteid. Mõned võtavad oma harjumuse toitmiseks võlgu. Umbes 2549 inimesest, kes helistasid 2019. aastal California probleemse hasartmängusõltuvuse vihjeliinile enda või kellegi tuttava kohta, olid hasartmängurid võtnud endale keskmiselt umbes 24 000 dollarit võlga. Nende keskmine leibkonna sissetulek oli umbes 74 000 dollarit.

Abi saamiseks on mitu võimalust. Californias on olemas tasuta vihjeliin, kuhu inimesed saavad helistada, et saada tuge ja saada ühendust ressurssidega (1-800-426-2537 või 1-800-GAMBLER). Samuti on olemas Anonüümsed mängurid, mis on tugirühmaprogramm nagu Anonüümsed alkohoolikud, samuti Gam-Anon, mis on hasartmängusõltlaste sõprade ja pereliikmete tugisüsteem. Californias on ka programm, mis pakub tasuta ravi – sealhulgas nõustamist, ambulatoorset ja elamumajanduslikku ravi – hasartmängijatele või inimestele, keda mõjutavad probleemsed hasartmängud, sealhulgas abikaasadele ja pereliikmetele. Ravikindlustus ei ole nõutav.

Hasartmängude ajalugu Californias

Mis asi on spordikihlvedudega?

Kõik muutus 2018. aastal, kui USA ülemkohus otsustas, et osariigid võivad seadustada spordikihlvedusid. Sellest ajast alates on 36 osariiki pluss Columbia ringkond legaliseerinud spordikihlvedude mingi vormi, kas isiklikult, internetis või mõlemat.

Mõned levinud kihlvedude hulka kuuluvad:

Moneyline: Panustamine sellele, et meeskond võidab mängu

Punktivahe: Panustamine sellele, et meeskond võidab või kaotab mängu teatud arvu punktide, väravate, jooksude jne arvuga.

Over/Under: Panustamine, et kaks meeskonda kokku saavad rohkem või vähem kui teatud arv punkte, väravaid, jooksu jne.

Parlay: Mitu omavahel seotud panust. Väljamaksete saamiseks peavad panustajad võitma iga üksiku panuse.

Prop-panused: Lai kategooria panuseid asjadele, mis võivad juhtuda mängu ajal, kuid ei ole seotud mängu lõpptulemusega. Milline meeskond lööb esimesena värava? Mitu touchdownit viskab Patrick Mahomes Kansas City Chiefsist?

Mõne suure mängu puhul on olemas isegi prop-panuseid, mis ei ole seotud väljakul toimuvaga. Nagu näiteks: Kui kaua kestab Super Bowlil hümn või millist värvi Gatorade’i valatakse võitnud treenerile?

Üle 21-aastaste ameeriklaste seas oli Morning Consult’i 2021. aasta detsembris korraldatud küsitluse ajal 25% spordikihlvedusid teinud ja 18% ütles, et nad panustavad spordile vähemalt kord kuus. See on tõusnud 10%-lt, kes panustasid igakuiselt, kui Morning Consult küsitles 2021. aasta jaanuaris.

Isegi osariikides, kus on lubatud spordikihlvedude tegemine internetis, kasutab 55% spordikihlvedude tegijatest vähemalt mõnda aega reguleerimata platvormi, selgub uuringufirma Leger’s poolt 2022. aasta mais läbiviidud uuringust, mille tellis Fantasy Sports & Gaming Association (Fantaasia spordi ja hasartmängude ühendus).

Spordikihlvedude legaliseerimine hääletusel Californias

California seadusandjad üritasid 2020. aastal spordikihlvedude osas läbirääkimisi pidada, kuid see ei õnnestunud. Nii et selle aasta novembris on valijatel võimalus kaaluda kahte erinevat algatust, mis legaliseeriksid spordikihlvedusid.

Prop 26, mille eest maksavad indiaanihõimud, legaliseeriks spordikihlvedusid ainult hõimude kasiinodes ja osariigi neljal eraviisilisel hobuste võiduajamisrajal. Samuti lubaks see hõimude kasiinodel hakata pakkuma ruletti ja täringumänge, sealhulgas craps’i. Samuti looks see uue võimaluse mõne hasartmänguseaduse jõustamiseks kohtuprotsesside kaudu. Seadusandliku analüütiku büroo andmetel võib ettepanek tuua osariigile aastas kümneid miljoneid.

Prop 27, mille eest maksavad riiklikud hasartmängufirmad, legaliseeriks mobiilsed ja veebipõhised spordikihlvedud väljaspool Ameerika Ühendriikide hõimude maid. Samuti loodaks sellega osariigi justiitsministeeriumis uus osakond spordikihlvedude reguleerimiseks.
Seadusandliku analüütiku büroo hinnangul võiks ettepanek tuua osariigile aastas sadu miljoneid, kuid tõenäoliselt mitte rohkem kui 500 miljonit dollarit aastas.

Kui mõlemad ettepanekud lähevad läbi, võivad mõlemad jõustuda, kuid tõenäosus on, et kohus peaks lõpuks kaaluma.

Kasiinod on hõimude jaoks oluline tuluallikas

Ameerika Hasartmänguassotsiatsiooni 2018. aasta aruande kohaselt on California osariikidest suurim hõimude hasartmängusektor, mõõdetuna müügi järgi.

Föderaalselt tunnustatud hõimud võivad pakkuda hasartmänge, näiteks mänguautomaate, loteriimänge ja kaardimänge, kui nad räägivad kuberneriga läbi hõimu-riigi lepingu. Lepingutes täpsustatakse üksikasjad, näiteks kuidas riigi reguleerivatel asutustel on lubatud kasiinosid kontrollida ja kui palju hasartmängutulu hõimud California osariigiga või kohalike omavalitsustega jagavad.

Hõimud võivad kasutada hasartmängutulusid piirangutega, mis on suunatud hõimu ja selle liikmete heaolule, valitsuse tegevusele, majandusarengule, heategevusele ja kohalike omavalitsuste asutustele.

Lõuna-Californias asuva Cahuilla indiaanlaste hõimu puhul toovad nende kasiino ja hotell koos reservatsiooni bensiinijaamaga umbes 75% hõimuvalitsuse eelarvest, ütles esimees Daniel Salgado. See läheb sotsiaalteenustele, näiteks laste sõltuvusjuhtumitele, avalike tööde osakonnale, mis just poolteist aastat tagasi sillutas reservatsiooni esimese tee, tuletõrjeosakonnale ja muule, ütles Salgado. Kuna hõimul on vähem kui 350 mänguautomaati, saab ta igal aastal 1,1 miljonit dollarit tulude jagamise sihtfondist, kuhu suurte hasartmängudega tegelevad hõimud maksavad sisse hõimud, kus mängimine on piiratud või puudub, ütles Salgado.

2016. aastal toetasid California hõimude kasiinod Ameerika Hasartmänguassotsiatsiooni andmetel 124 274 töökohta ning müüsid 19,96 miljardi dollari väärtuses kaupu ja teenuseid – sealhulgas hasartmänguväline müük, nagu hotellitoad, joogid ja meelelahutus.

Kui palju toetab California loterii haridust?

Mugavuskauplustes ja bensiinijaamades üle kogu osariigi saate osta loteriipileteid ja kraapimispileteid. Loterii müük on viimastel aastatel pidevalt tõusnud, umbes 3 miljardilt dollarilt 2008. aastal umbes 7 miljardi dollarini 2017. aastal.

Kalifornia elanikud hääletasid loterii loomise poolt osaliselt selleks, et toetada avalikku haridust. K-12 koolid saavad lõviosa haridusse minevatest loteriivahenditest ning nad kasutavad raha suures osas õpetajate palkadele ja õppematerjalidele. Loteriist saadav raha moodustab siiski väga väikese osa K-12 koolide üldisest rahastamisest, umbes 1%. 2020-21. eelarveaastal andis loterii 1,8 miljardit dollarit riiklikele koolidele.

Mis on kaardiruum?

Kaarditoad, mida tuntakse ka kaardiklubidena, on üle kogu riigi asuvad ettevõtted, mis pakuvad kaardimänge nagu pokker ja pai gow, kus mängijad panustavad üksteise vastu. Need on mingil kujul eksisteerinud juba enne seda, kui Californiast sai osariik, ja olid eriti populaarsed kullajooksu ajal. Erinevalt hõimukasiinodest ei saa kaardiruumid pakkuda mänguautomaate ega mänge, kus mängijad panustavad maja vastu.

Mõnikord on kaardiruumid sattunud seadusega vastuollu. Aastal 2021 maksis San Brunos asuv kaardituba Artichoke Joe’s Casino 5 miljoni dollari suuruse föderaalse trahvi ja nõustus maksma California justiitsministeeriumiga 5,3 miljonit dollarit reguleerivate asutuste eksitamise ja rahapesu vastu võitlemiseks mõeldud föderaalseaduse rikkumise eest. Kaardisaali rikkumised olid kestnud kaheksa aastat. Mitmed kaardiruumid pidid 2020. aastal sulgema, kuna nad ei järginud osariigi COVID-19 korraldusi. Ja 2019. aastal leppis Hawaiian Gardens Casino, üks osariigi suurimaid kaarditubasid, osariigi advokaadiga kokku 3,1 miljonit dollarit hasartmängu reguleerijate eksitamise eest ja maksis 2,8 miljonit dollarit rahapesuvastase föderaalseaduse rikkumise eest.

Mõned kaardiruumid on selle linna kohalikule omavalitsusele, kus nad asuvad, oluline tuluallikas. Näiteks Hawaiian Gardens’i linn sai oma 2019-2021. aasta eelarves umbes 70% tuludest The Gardens Casino’lt.

Hobuste võiduajamiste kihlvedude sõlmimine väheneb

Messidel ja eraviisilistel võidusõiduradadel üle kogu riigi saab vaadata, kuidas hobused stardiväravatest välja tulistavad ja kuulda kabjade kolinat.

Saate aga nendele võidusõitudele panustada 23 kasiinos ja maakonnamessil üle kogu osariigi või isegi kodus. Ka väljaspool osariiki elavad inimesed saavad panustada Californias toimuvatele võidusõitudele. See on ainus spordikihlvedude vorm, mis on praegu Kuldses osariigis lubatud.

Kõige tavalisemad panused hobuste võiduajamistele on järgmised:

  • “Võit”, kus panustate hobuse võidu peale.
  • “koht”, kus panustate sellele, et hobune tuleb võiduajamises esimeseks või teiseks.
  • “Show”, kus panustatakse sellele, et hobune saab esimese, teise või kolmanda koha.

Loomade heaolu kaitsjad on selle spordiala vastu vaielnud, eriti pärast seda, kui Santa Anita hobuste surmajuhtumite arv Santa Anita hobuste võidusõidurajal 2019. aastal kasvas. Ainuüksi sellel rajal hukkus sel aastal 42 hobust, mis tekitas muret ja ajendas regulatiivseid muudatusi. Osariigi seadusandjad tegid osariigi jaoks lihtsamaks võidusõidulubade peatamise. Samuti kehtestas võidusõite reguleeriv osariigi juhatus uue eeskirja, mis piirab, kui tihti võivad jockeedid hobuseid piitsutada, pani teiste muudatuste hulgas rohkem piiranguid ravimitele, mida hobustele võib enne võistlusi manustada.